Ajakiri Maale! alustab meie loo jutustamist 2019. aasta kevadnumbris nii:

Alguses oli lihtsalt Turgi talu – koht, kus puhast toitu kasvatada ja lapsi loodusele lähemale viia. Väga ruttu sai sellest Veinika Västriku Turgi käsitöötalu. Mitte et see oleks perenaisel plaanis olnud, ei – lihtsalt kangakudumisfännid käisid nii kaua peale, kuni said oma tahtmise.

Turgi talu leiab Peipsiääre vallast Kallaste külje alt Torila külast. Sealtsamast, kuhu kord reisihimulised kutsud teel olid, aga kohale ei jõudnudki, sest tukkuma jäänud Piilupart keeras rongi kraavi.
Viimastel aastatel on pisike Torila taas paljudele reisi sihtpunkt, siia sõidab kokku kangakudumishuvilisi igast Eesti nurgast. Kaugemaltki, koguni mere tagant Rootsist tullakse. Ikka Turgi tallu kangast kuduma.
Talu eluhoonesse sisse astuja satub esmalt miniatuursesse tekstiilimuuseumi: seintel ja käärpuudel ripuvad vanad kootud vaibad, tekid ja villased suurrätid, seina ääres maas on rullikeeratud põrandariided poole meetri jagu lahti tõmmatud, et mustrite ilu – mis siis, et värvid aastakümnete jooksul tuhmunud – näha oleks.
„Ma olen ka tekstiilikollektsionäär: kõik, mis on telgedel kootud, huvitab mind,“ ütleb talu perenaine Veinika Västrik, kelle igapäevatöö on anda kangakudumisoskusi edasi kõrgema kunstikooli Pallas tekstiilieriala tudengitele. Selgub, et peale koridor-galerii on vaipu täis ka rehealune.
Ega tubagi õige kambri nägu ole: mööblitükkide asemel seisavad siin viied kangasteljed, vabal põrandapinnal korvid lõngakerade ja -vihtide ning suurteks pallideks kokku keritud riideribadega. Tõsi, tagakambrist on kangasteljed talveks välja laenutatud. No kuskile peab pereahvas ju magama ka mahtuma!

Vastu suve tuleb siin taas suuremat sorti kolimine. Laiali laenatud teljed sõidutatakse tagasi, tassitakse tuppa ja pannakse kokku, voodid taritakse aita. Nii juba kolmandat suve. Kohe esimesel juunipäeval vallutavad talu laagrilised. Peamiselt on need hobikudujad, kes tulevad oma teadmisi täiendama. „Kangakudumise mustrite maailm on piiritu ja ikka veel leiab ka ennenägematuid tehnikaid. Kes sellesse süveneb, saab teada, kui vähe ta teab,“ tõdeb Veinika, silmad naerukil. 

Loe edasi Maale! 2019. a. kevadnumbrist!